Proč se vlastně musí revidovat hromosvod, když je to jen kus drátu vedoucí ze střechy až do země a nejedná se o žádné složité technické zařízení? Není to zbytečná ztráta času a vyhazování peněz
Vizuální kontrola – vizuální kontrolu hromosvodu můžete teoreticky provádět sami. Jde o to zjistit, zda někde nejsou uvolněné příchytky, zda není odlomený jímač blesků a zda není zkorodovaný a rozpadlý uzemňující plech. Vizuální kontrola je vhodná zejména po stavebních pracích, jako je výměna střešní krytiny, výměna oken, zateplování fasády, montáž či demontáž okapových svodů atp. Vizuální kontrola se vyplatí i po silném větru či vichřici, prudkém lijáku a bouřce, což jsou jevy, které mohou hromosvod poškodit.
Přechodový odpor – lidský zrak je sice dokonalý nástroj, ale může klamat a některé detailní drobnosti přehlédne. Proto se k vizuální kontrole připojuje i měřicí technika, která proměřuje přechodový odpor. Tímto způsobem snadno odhalíte citlivá místa, která by při příští bouřce mohla způsobit katastrofu, například pokud je někde zeslabené svodové lanko, blesk se na tomto místě přibrzdí a může lanko rozžhavit a přepálit a bleskový výboj pak nesjede do země, ale putuje někam jinam po budově – po zábradlí, okapech, schodištích, okenních parapetech, anténním svodu atd. Může tu pak dojít k nebezpečnému požáru nebo ke smrtelnému úrazu elektrickým proudem.
Úder bleskem – hromosvod je třeba zkontrolovat po každém úderu bleskem. Blesk má ohromný energetický potenciál a ničivou sílu, vždyť dovede rozetnout statnou lípu nebo dub a zapálit rodinný dům. Revize hromosvodu po úderu bleskem je nutná i tehdy, byl-li hromosvod kontrolován nedávno, třeba před týdnem. Naštěstí k takovým situacím nedochází příliš často, tak nemusíte mít obavy, že by se u vás prováděly revize hromosvodu za cenu dle ceníku i desetkrát do roka.